Wise’i stipendiumi pälvinud arvutiteaduse üliõpilane Mirelle Malle Soodla on suutnud ühendada oma kire tehnoloogia ja kunsti vastu. Meie vestluses rääkis ta oma teekonnast Tartu Ülikoolis, isiklikest väljakutsetest ja tulevikuplaanidest.
Mida tähendab sulle Wise’i stipendiumi saamine?
Stipendiumi saamine tuli mulle üllatusena ja ma olen väga tänulik. See annab mulle kindlustunnet ja julgust. Tahan inspireerida rohkem naisi tulema tehnoloogiavaldkonda ja näidata, et siin on palju võimalusi neile, kes on valmis vaeva nägema.
Ma tean tüdrukuid, kes arvavad, et nad ei pea karjääri tegema, aga mina usun, et igal naisel on potentsiaal saavutada midagi suurt, kui ta leiab valdkonna, mis teda tõeliselt huvitab. Stipendium näitab, et ka minu pühendumust on märgatud ja ma väärin seda.
Kuidas mõjutab saadud stipendium sinu õppe- ja elukorraldust?
Ilma stipendiumita pidin muretsema ühiselamukulude katmise pärast ja töötama, et ots otsaga kokku tulla. Stipendium annab mulle hea tunde, sest saan nüüd täielikult oma õpingutele ja projektidele keskenduda. Võin endale lubada paremat arvutit, mis aitab õpinguid tõsisemalt võtta ja leida rohkem aega projektile, mis on mulle väga südamelähedane.
Räägi sellest projektist lähemalt.
Tegu on kunstnikele mõeldud veebiplatvormiga. Idee sündis minu enda kogemusest, kui kandideerisin ülikoolidesse. Mul oli vaja koostada portfoolio, kuid keegi ei õpetanud, kuidas seda õigesti teha. Kunstivaldkonnad on erinevad: tihti keskendutakse kunstikoolides rohkem näiteks maalimisele, samas kui minu eesmärk oli hoopis animatsioon. Portfoolio kokkupanemisel oli keeruline leida õiget inimest, kellelt küsida, kas see on piisavalt hea või kas see üldse sobib konkreetsesse ülikooli.
Minu eesmärk ongi luua platvorm, kus kunstnikud võivad oma portfoolioid jagada ja saada tagasisidet teistelt kunstnikelt või spetsialistidelt, kes on kas juba ülikoolidesse kandideerinud või teavad sealseid hindamiskriteeriume. See aitaks neid, kellel on vaja kiiret ja professionaalset tagasisidet, ning lihtsustaks kandideerimist.
Praegu on projekt veel ideefaasis. Olen sellest rääkinud mõnele kursusekaaslasele ja otsin inimesi, kes tahaksid kaasa lüüa. Samuti olen pidanud nõu oma vennaga, kes on kogenud äpilooja ja saab mind juhendada. Loodan, et alustame peagi prototüübi loomisega ja leiame meeskonnaliikmed, kes tahavad projektist osa võtta.
Mis inspireeris sind arvutiteadust õppima minema?
Gümnaasiumis oli meil võimalus valida endale meelepärane õpisuund ja tehnoloogia tundus kõige huvitavam. Mulle meeldis programmeerimine ja ma tundsin, et see annab võimaluse luua midagi uut. Olin juba varem tehnoloogiasuuna õpetajatega kokku puutunud ja tänu nende juhendamisele sain veel selgemini aru, kui põnev see valdkond tegelikult on.
Tartu Ülikooli kandideerides kaalusin kahte eriala: informaatikat ja arvutitehnikat. Lõpuks tundus informaatika paremini minu huvidega kattuvat ja olen selle valikuga siiamaani väga rahul.
Mida tähendab sinu jaoks iseseisvus?
Olen ennast alati pidanud iseseisvaks, aga usun, et tõeline iseseisvumine saabus siis, kui pidin kodust lahkuma ja oma elu üle kontrolli võtma. See oli suur samm, sest kasvasin üles traditsioonilises peres, kus minu iseseisvuspüüdlusi alati ei toetatud. Pidin kõigepealt õppima abi küsima, seejärel aru saama, kelle poole pöörduda, ja lõpuks mõistma, kes mind tõeliselt toetavad. Olen loonud endale hea sotsiaalse võrgustiku ja leidnud oma inimesed, kes aitavad mul hakkama saada. See kogemus on õpetanud mulle väga palju vastutuse võtmist ja arendanud mu suhtlemisoskust.
Kuidas näed oma tulevikku tehnoloogiavaldkonnas?
Mul on praegu nii palju ideid, et kindlat suunda pole veel valinud. Silma on jäänud isesõitvad autod ja videomängud, eriti need, mis on loodud õppevahenditeks. Usun, et videomängud on suurepärane viis inimesi õpetada ja sellega tahaksin tulevikus tegeleda. Samuti huvitavad mind animatsioon ja praegu väga kiiresti arenev tehisintellekt. Näen suurt potentsiaali eri tehnoloogiavaldkondade ühendamises, et luua midagi täiesti uut ja kasulikku.
Mis on stipendiumi saamiseks oluline?
Ma leian, et selleks ei pea olema kõige edukam õpilane, vaid oluline on näidata kirge oma eriala vastu ja valmisolekut pingutada. Isegi kui tulemused ei ole alati kõige paremad, on tähtis, et ei antaks alla ja näidataks oma pühendumust. Paljud inimesed, kes saavutavad suurepäraseid tulemusi, võivad olla sisimas ebakindlad, sest nad püüdlevad pidevalt aina uute võitude poole ega jäta endale ruumi vigadest õppimiseks. Seetõttu põletakse ka kiiresti läbi, sest ei mõisteta, et inimene ei pea olema igas asjas perfektne.
Wise on üleilmne tehnoloogiaettevõte, mis arendab parimat viisi maailma raha liigutamiseks ja haldamiseks. Wise’i kontol saavad inimesed ja ettevõtted hoida raha enam kui 40 valuutas, teha rahvusvahelisi ülekandeid ning maksta välismaal. Ka suurettevõtted ja pangad kasutavad Wise’i tehnoloogiat ja piiriülest maksevõrgustikku, mis võimaldab tulevikus kanda raha kõigile ja kõikjal. Wise’i missioon on lihtsustada inimeste elu ja säästa nende raha. Wise’i suurim, enam kui 2000 töötajaga kontor asub Tallinnas.